Jak zorganizować pracę w magazynie w sposób bezpieczny?

Zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom to obowiązek stanowiony polskim prawem (więcej na ten temat pisaliśmy tutaj: Nowoczesne zarządzanie magazynem – Obowiązki pracodawcy). Natomiast to, w jaki sposób ten obowiązek zostanie spełniony, jest sprawą indywidualną. Każda jednostka może sobie samodzielnie wypracować własne, wewnętrzne procedury.

Jakie działania powinny zostać w nich ujęte? 

A przede wszystkim, czy w razie kontroli wprowadzone na własną rękę regulacje zostaną uznane za wystarczające? Odpowiedzią na te dylematy  jest zbiór wytycznych opracowanych z myślą o branży magazynowej. Norma PN- EN 15635:2010 „Stalowe statyczne systemy składowania – Zastosowanie i utrzymanie urządzeń do składowania” omawia szczegółowo kwestie porządkujące proces pracy w magazynie.

Jednym z pierwszych zagadnień regulowanych przez normę jest wyznaczenie pracownika do pełnienia funkcji PRSES, czyli osoby odpowiedzialnej za bezpieczeństwo w magazynie. Dane PRSES podawane są do publicznej wiadomości pozostałym pracownikom magazynu wraz z informacją, że tej osobie należy zgłaszać zaobserwowane uszkodzenia, ponieważ to właśnie PRSES ma podjąć decyzję dot. dalszego postępowania.

Dzięki PRSES ułatwieniu i uporządkowaniu ulega proces zgłaszania uszkodzeń. Łatwiej jest zapanować nad terminowością wykonywania przeglądów (bieżących i okresowych). Dodatkowo odpowiednio przeszkolony PRSES wie dokładnie jak postępować w sytuacjach awaryjnych, gdzie szukać właściwych regulacji prawnych, zna konsekwencje uszkodzeń oraz jakichkolwiek ingerencji w konstrukcję regałów. Wie jakie dokumenty podlegają archiwizacji i w jakim okresie. Jednym słowem PRSES o odpowiednich kwalifikacjach jest gwarancją bezpieczeństwa pracy w magazynie.

Jak uzyskać kwalifikacje PRSES? 

W roku 2020 będziemy prowadzili otwarte szkolenia dla osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo systemu składowania – PRSES dla osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo systemu składowania – PRSES w wielu miastach w Polsce. Zapraszamy na szkolenia organizowane w Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Warszawie, Łodzi, Częstochowie, Katowicach, Krakowie, Bydgoszczy, Gorzowie i Szczecinie.
Szkolenie PRSES kończy się egzaminem a osoby, które uzyskają pozytywny wynik, otrzymują kwalifikacje osoby odpowiedzialnej za bezpieczeństwo systemu składowania (PRSES) wg PN-EN 15635:2010.

Czym wyróżnia się nasze szkolenie? 

  • Szkolenia organizowane przez Darlog są prowadzone przez wieloletnich praktyków,
  • Po części teoretycznej następuje część warsztatowa, podczas której uczestnicy mogą “na żywo” przećwiczyć nowe obowiązki,
  • Każdy uczestnik szkolenia otrzymuje materiały szkoleniowe w formie skryptu oraz pakiet narzędzi niezbędnych do pełnienia nowej funkcji i porządkujący pracę PRSES,
  • Każdy uczestnik szkolenia otrzymuje legitymację PRSES poświadczającą zdobyte kwalifikacje,
  • Po zakończonym szkoleniu jesteśmy wsparciem merytorycznym dla  uczestników i z przyjemnością pomagamy rozwiązywać wszelkie zgłaszane problemy,

W związku z obecną sytuacją pandemiczną, na życzenie klienta szkolenia realizujemy w najbezpieczniejszej z możliwych form – online. 

Dowiedz się więcej: 

  • napisz: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
  • zadzwoń: +48 530 614 027